|
Archived: Tournament Successes Fall 2010-Spring 2011
Local and Regional

 FC Alliance Teams have had success in the following tournaments:  

Redoubt Invitational - Chattanooga, TN - May 28-29, 2011

Team

Division

Coach

Result

00G Pool 1

U11 Girls White

Fil Leander

Champions

 

 

 

 

Atlanta Fire United Classic - Atlanta, GA - May 7-8, 2011

00G Pool 1

U11Girls Classic Gold

Fil Leander

Champion

 

 

 

 

Louisville Cup - Louisville, KY - April 16-17 2011

Team

Division

Coach

Result

00G Pool 1

U11 Girls White

Fil Leander

Finalist

 

 

 

 

MSC Spring Bash in the Boro– Murfreesboro, TN  – April 1-3, 2011

Team

Division

Coach

Result

00G Pool 1

U11 Girls Gold

Fil Leander

Finalist

 

KSA Adidas Turf Classic 2011 – Northern KY & Cincinnati, OH  – March 25-27, 2011

Team

Division

Coach

Result

96G Gold

U15 Black

Jeff Wolfenbarger

Champion

 

 SRFC Spring Shootout 2011 – Smyrna, TN – March 25-27, 2011

Team

Division

Coach

Result

00B Pool 1B

U11 Silver

Jon Day

Champion

01B Black

U10 Gold (8v8)

Jeff Wolfenbarger

Champion

02B Black

U10 Silver

Darrick Lubell

Champion

 

Red Diamond Vulcan Cup 2011 – Birmingham, AL – March 12-13, 2011

Team

Division

Coach

Result

99G Black

Silver

Shane Moore, Kevin Keck

Champion

01B Black

U11 Copper

Darrick Lubell

Champion

 

Concorde Fire Challenge Cup 2011  – Atlanta, GA – February 24-25, 2011

Team

Division

Coach

Result

99G Black

Black 8v8

Shane Moore, Kevin Keck

Finalist

01B Red

Top

Darrick Lubell

Finalist

 

FC Alliance Southeast Academy Classic – Knoxville, TN  - February 26-27  2011

Team

Division

Coach

Result

99G Black

Black 8v8

Shane Moore, Kevin Keck

Champion

00G Pool 1

U11 Red

Fil Leander

Champion

 

Adidas Cobb Classic – Atlanta, GA - February 12-13, 2011

Team

Division

Coach

Result

01B Red

U11 Silver

Luc Dessieux, John Shearingham, Darrick Lubell

Finalist

 

Norcross Soccer Academy Nike Cup – December 4-5, 2010

Team

Division

Coach

Result

95B Red

U16 Silver

Steven Townley

Champion

93G Black

U19

Paulo Neto

Champion

95B Gold 2

U16 Blue

Robbie Wickham

Finalist

 

 

 

 

CESA Fall Challenge, Columbia, SC - Nov 20-21, 2010

Team

Division

Coach

Result

95B Gold 1

U16

Eddy Semaan

Champion

98G Gold 1

U13 Silver

David Clothier

Champion

98B Red

U13

Burak Er

Champion

99B Blue 2

U12 Silver

Russell Stewart

Champion

02B Black

U9

John Giles

Champion

97G Gold 1

U14 White

Carrie Ollom

Finalist

00G Pool 1

U11 Red

Fil Leander

Finalist

 

CASL Boys Shootout, Raleigh, NC - Nov 13-14, 2010

Team

Division

Coach

Result

99B Blue

U13

Russell Stewart

Champion

 

Appalachian Fall Festival,  Kingsport, TN - Oct 16-17, 2010

Team

Division

Coach

Result

98B Gold 1

U13

Andrew Doyle

Finalist

02B Gold Pool

U9

John O’Brien

Finalist

 

 

 

HFC Music City International,  Nashville, TN - Oct 15-17, 2010

Team

Division

Coach

Result

95B Gold 1

U16

Eddy Semaan

Champion

98G Gold 1

U13 Silver

David Clothier

Champion

98B Red

U13

Burak Er

Champion

99B Blue 2

U12 Silver

Russell Stewart

Champion

02B Black

U9

John Giles

Champion

99B Black 1

U13

Russell Stewart

Finalists

01B Black (6v6)

U10

Darrick Lubell

Semi-Finalist

 

BUSA Birmingham Bash, Birmingham, AL - Oct 9-10, 2010

Team

Division

Coach

Result

97B Red

U14

Daniel Byrd

Champion

01B Black

U11

Darrick Lubell

Champion

02B Black

U9

John Giles

Finalist

 

Secret City Invitational – Oak Ridge, TN - Oct 2-3, 2010

Team

Division

Coach

Result

99B Gold 1

U12 Blue

Russell Stewart

Finalist

01B Black

U10/U11

Darrick Lubell

Semi-Finalist

 

14th Ocoee Cup Invitational – Cleveland, TN - Sept 25-26, 2010

Team

Division

Coach

Result

99B Black 2

U12

Russell Stewart

Champion

00G Pool 1

U11 Red

Fil Leander

Champion

01B Black (8v8)

U11 Gold

Darrick Lubell

Champion

02B Black (6v6)

U9

John Giles

Champion

 

FC Alliance Fall Classic 2010 – Knoxville, TN - Sept 11-12, 2010

Team

Division

Coach

Result

01B Black (8v8)

U11 Red

Darrick Lubell

Champion

97B Black

U14 Black

Claudio Rico

Champion

99B Black 1

U12 Black

Russell Stewart

Champion

99B Gold 1

U12 Red

Russell Stewart

Champion

95B Red

U16

Steven Townley

Finalist

97B Red

U14 Red

Daniel Byrd

Finalist

98G Black

U13 Black

Burak Er

Finalist

98G Red

U13 Red

Shane Moore

Finalist

98B Red

U13 Red

Burak Er

Finalist

99G Pool 2

U12 Red

Jeff Wolfenbarger

Finalist

00B Pool 2C

U9 Red

Jon Day

Finalist

01B (6v6 Black)

U10 Black

Luc Dessieux

Finalist

01B (6v6 Gold 1)

U10 Red

John Sheringham

Finalist

02B (Black 1)

U9 Black

John Giles

Finalist

02G Pool 2

U9

Elaine Roth

Finalist

01B (6v6 Gold 2)

U10 Red

John Giles

Semi-Finalist

02B (Black 2)

U9 Black

John Obrien

Semi-Finalist

 

TUSC,  2010 United Adidas Cup of Champions – Hendersonville, TN - Sept 25-26, 2010

Team

Division

Coach

Result

98G Red

Silver

Shane Moore

Finalist

00G Pool 1

U11 Gold

Fil Leander

Champion

 

Publix Atlanta Cup–  Atlanta, GA, Sept  4-5, 2010

Team

Division

Coach

Result

94B Black

U17 Cup

Jon Schneider

Champion

 

Brentwood Invitational – Brentwood, TN - Aug 28-29, 2010

Team

Division

Coach

Result

99B Black 1

U12 Gold

Russell Stewart

Champion

99B Blue

U13 Silver

Russell Stewart

Finalist

02B Black

 

John Giles

Finalist

97B Red

U14 Red

Daniel Byrd

Semi-Finalist

01B Black

U10 Top Division

Darrick Lubell

Semi-Finalist

01B Black

U10 Cup

Darrick Lubell

Champion

 

Riverside Summer Shootout – Asheville, NC - Aug 28-29, 2010

Team

Division

Coach

Result

98G Red

 

Shane Moore

Semi-Finalist